Tydzień 14. Uważne słuchanie

Autor: Krzysztof Jankowski

Pomogę Ci opuścić smutną krainę czekania i sprawię by Twoje serce mocniej zabiło. Czekam na Ciebie ❤️
AFIRMACJA DNIA
Potrafię dawać czas, uwagę i zaangażowanie moim rozmówcom.
TEMAT DNIA
Uważne słuchanie
Każde stwierdzenie zamień na pytanie i skieruj je do siebie!
  • Przyjmuję postawę oznaczającą zaangażowanie – patrzę w oczy rozmówcy tak, jakbym chciała powiedzieć „Jestem tutaj z tobą”, „Jestem tutaj dla ciebie”.
  • Przyjmuję pozycję otwartości – lekko pochylam się w stronę rozmówcy, to jest sygnał, przez który mówię „Jestem z tobą, interesujesz mnie ty i to, co masz mi do powiedzenia”
  • Jestem skoncentrowana i uważnie słucham, od czasu do czasu potakując głową, uśmiecham się stosownie do sytuacji dając niewerbalne sygnały, że jestem na „wspólnej fali z mówiącym”.
  • Wyrażam zainteresowanie tym, co mówi rozmówca, wtrącając od czasu do czasu „Ciekami mnie to, co mówisz”, „Czy masz ochotę powiedzieć więcej o tym?”
  • Pomagam rozmówcy w wyjaśnianiu tego, co było powiedziane poprzez zadawanie pytań, ale nie prowadzę śledztwa np. „Kiedy to się zdarzyło”, „W jakich sytuacjach tak reagujesz”.
  • Pokazuję rozmówcy, że go słucham i rozumiem, o czym mówi, ale też sprawdzam czy właściwie go rozumiem przedstawiając myśli i fakty rozmówcy, a czasem streszczam jego wypowiedzi – „Pozwól, że sprawdzę czy dobrze cię rozumiem”.
  • Odzwierciedlam w słowach uczucia mówiącego np.: „Słyszę żal w twoim głosie, czy tak?”
  • Uznaję wartość problemów rozmówcy i okazuję uznanie dla jego wysiłków i działań: „Doceniam twe pragnienie rozwiązania tego problemu”.
  • Nie odwracam uwagi mówiącego swoimi podobnymi sprawami.
  • Zwracam się często do mówiącego słowami: ty, twój, ciebie.
ZALECENIA
a) Porozmawiaj z kimś stosując powyższe zasady.
b) Gość przychodzi dziś na obiad (dzień 10)., spróbuj mówić o swoich uczuciach i słuchać tego, co on mówi do ciebie. Stwórz mu klimat do słuchania, pozwól mu mówić o swoich problemach. Takiego słuchania potrzebuje każdy. To bardzo ważna umiejętność. Słuchanie jest prawdziwą zaletą zjednującą przyjaciół. Spróbuj się tego nauczyć.
c) Przed południem wyskocz pochodzić po sklepach z ciuchami, przymierzaj ekstrawaganckie „szmatki” nawet bez chęci zakupu, tak dla zabawy, może odkryjesz swój nowy styl i jednak coś sobie kupisz. To będzie fajne doświadczenie.
Self – Coaching
1.Co mogę ZACZĄĆ robić?
2.Co mogę PRZESTAĆ robić?
3.Czego mogę WIĘCEJ robić?
4.Czego mogę MNIEJ robić?
5.Co mogę INACZEJ robić?
6. Co ZROBIĘ już Teraz?

Sugeruję, aby nauczyć się tych pytań na pamięć i zadawać je sobie jak najczęściej w trudnych sytuacjach. Zadawaj je sobie szczególnie wtedy, kiedy wydaje Ci się, że sytuacja jest beznadziejna. Będę je zamieszczał przez 30 kolejnych dni.
VIDEO INSPIRACJA – MOTYWACJA
Jim Carrey – Siła Intencji
https://www.youtube.com/watch?time_continue=22&v=RNefhlBfz0o
WARTO PRZECZYTAĆ
Skuteczna komunikacja i aktywne słuchanie
https://rosnijwsile.pl/skuteczna-komunikacja-techniki-aktywnego-sluchania/
UWAGA! UWAGA!
Jeżeli pojawi się jakaś trudność w interpretacji tego programu lub będzie potrzebna konsultacja, to proszę pisz na priv.
? Napisz w komentarzu, co z tego dnia “bierzesz dla siebie”. ?
Pozdrawiam ? Krzysztof Jankowski
P.S. ? Jeśli widzisz wartość, to udostępnij proszę dalej ten post i lub zaproś swoich znajomych do Naszej grupy #KlubHarmoniiŻycia ?

Warning: Creating default object from empty value in /home/harmonia/public_html/krzysztofjankowski.com.pl/media/plugins/feed-them-social/feeds/facebook/class-fts-facebook-feed.php on line 428


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/harmonia/public_html/krzysztofjankowski.com.pl/media/plugins/feed-them-social/feeds/facebook/class-fts-facebook-feed.php on line 1821

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/harmonia/public_html/krzysztofjankowski.com.pl/media/plugins/feed-them-social/feeds/facebook/class-fts-facebook-feed.php on line 662

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/harmonia/public_html/krzysztofjankowski.com.pl/media/plugins/feed-them-social/feeds/facebook/class-fts-facebook-feed.php on line 673

Może Cię również zainteresować…

Chwytanie

Tak jak zwykle gromadzimy stare kartki urodzinowe i pamiątki, wyciągi bankowe i rachunki, odzież i zniszczony sprzęt,...

0 Comments

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *