Jak zaufać intuicji?

Chociaż nie każdy wierzy w intuicję, to każdy ją posiada. Często jednak jest ona ukryta pod racjonalnym sposobem postrzegania świata. Nasz umysł, zbyt zajęty poszukiwaniem ciągów przyczynowo-skutkowych, zamyka się na intuicję.

Czym jest intuicja?

Intuicja to wszystko, co wymyka się racjonalnej stronie naszego umysłu. Jej ważną cechą jest, że istnieje poza czasem linearnym – według niej, wszystko istnieje jednocześnie, w teraźniejszości, a przeszłość i przyszłość to jedynie iluzja. Intuicja istnieje poza światem fizycznym i nieświadomością zbiorową, poza logiką i czasem, poza przyczyną i skutkiem.

Intuicja to spontaniczne przeczucie, które ZAWSZE jest właściwe. Często nie potrafimy wyjaśnić skąd się wzięło, czujemy jakby intuicja pochodziła ze świata zewnętrznego, podczas gdy w rzeczywistości cały czas znajduje się w naszym wnętrzu.

Intuicji nie można się spodziewać, nie można liczyć na to, że się pojawi – jej przybycie jest zawsze niespodzianką, nie mamy nad nią kontroli, nie potrafimy na nią wpływać. Ona po prostu jest.

Dlaczego warto korzystać z intuicji

Skoro intuicja jest tak nieobliczalna, to czy warto w ogóle „męczyć się” i szukać jej w swoim życiu? Tak, ponieważ to bardzo cenne narzędzie, dzięki któremu możemy poznać lepiej siebie i otaczający nas świat. Racjonalny umysł poznając jakiś obiekt automatycznie stwarza dystans między poznającym a poznawanym. Potrzebuje czasu, żeby poznać badany przedmiot, musi zbudować procesy logiczne, które pozwolą nam odpowiedzieć na takie pytania jak: co to jest? do czego służy? jak się tego używa?

Intuicja pozwala nam poznać coś pomijając wszystkie etapy pośrednie, jest jak objawienie. Pozwala na aktywację naszej twórczej natury i intuicyjną więź z poznawanym.

Co zrobić, by zbliżyć się do intuicji?

Intuicja pojawia się najczęściej u podobnego typu ludzi – chodzi bardziej o to, jakim człowiekiem się jest, niż to, co się robi. Niemniej jednak można stworzyć kilka wytycznych, których należy się trzymać, jeśli chcemy przywołać, czy raczej przywrócić, intuicję do naszego życia.

 1. Pierwsza i najważniejsza zasada to otwartość na intuicję – wiara, że jej pojawienie się jest możliwe i gotowość do postępowania według jej zaleceń.
 2. Świadomość własnej wyjątkowości – każdy z nas jest wyjątkowy i musimy to zaakceptować. Nie oznacza to, że powinniśmy buntować się przeciwko zasadom naszego społeczeństwa – tolerujmy je i akceptujmy, ale jednocześnie nie pozwalajmy, żeby to one kierowały naszym życiem.
 3. Współodczuwanie i miłość do samego siebie – samoakceptacja i poczucie własnej wartości sprawiają, że jesteśmy w stanie pokochać samego siebie, a następnie także otaczających nas ludzi i cały świat. Miłość jest podstawą życia i jest niezbędna, jeżeli chcemy przeżyć spotkanie z czymś tak niezwykłym jak intuicja.
 4. Gotowość na poznanie nowych rzeczy – bez niej trudno będzie ci posłuchać podszeptów intuicji. Elastyczność jest bardzo pomocna, jeżeli nie chcemy na zawsze utknąć w ustalonych wzorcach.
 5. Odwaga – ta cisza, wewnętrzna, która pomaga nam stawić czoło własnym lękom, odkryć własny potencjał i go wykorzystać. To ten sam rodzaj odwagi, który pchnął naszych przodków do wyjścia z jaskiń i szukania nowych terenów do zamieszkania – dzisiaj my tak samo musimy wyjść z jaskini racjonalnego rozumowania i zwrócić się do własnej nieświadomości.
 6. Akceptacja wszystkich uczuć: pozytywnych i negatywnych – intuicja nie zawsze wyraża się za pomocą myśli, często jej kanałem komunikacji są uczucia. Dlatego musimy umieć je akceptować, pozwalać im być i mieć ich świadomość, jednocześnie nie pozwalając na to, by się w nich zatracić.
 7. Ufność – każdy popełnia błędy, popełniasz je i ty. Im szybciej zaakceptujesz tą prostą prawdę, zrozumiesz że perfekcjonizm to żądanie gwarancji, a nie zaufanie do własnych możliwości. Intuicja nigdy się nie myli, ale ty możesz źle odczytać jej podpowiedzi. Pozwól sobie na to. Pamiętaj też, żeby opierać swoje decyzje na własnych przemyśleniach bardziej niż cudzych radach – szanuj inne autorytety, ale bądź dla siebie najważniejszym z nich.
 8. Spontaniczność. Jak już zostało powiedziane, nie da się przewidzieć, kiedy intuicja postanowi ci coś powiedzieć. Pozwól sobie na odrobinę szaleństwa, nie wszystko zawsze musi być przygotowane, nie ma nic złego w przyjęciu nieoczekiwanego zaproszenia czy skorzystaniu z nadarzającej się okazji, nawet jeżeli zmieni to twoje plany na cały dzień.

Ćwiczenia, które mogą pomóc w rozwijaniu świadomej intuicji

 1. Medytacja przez 15 – 20 minut raz lub dwa razy dziennie pozwoli na oczyszczenie kanałów dla intuicji. Wzmocnij efekt prowadząc samoobserwację trzy razy dziennie i zwracaj szczególną uwagę na przebłyski intuicji.
 2. Strać orientację w przestrzeni – stań na środku pokoju, obróć się kilka razy dookoła własnej osi i bez otwierania oczu zacznij chodzić po pomieszczeniu. Nie zastanawiaj się, w jakim kierunku idziesz, ani czym są napotykane przeszkody – po prostu skup się na tym, czego doświadczasz i pozwól kierować się swojemu wewnętrznemu przeczuciu. Taki spacer powinien trwać około 5 minut. Ćwiczenie możesz też wykonywać w ogrodzie, parku czy lesie – ale wtedy upewnij się, że na twojej drodze nie stanie nic niebezpiecznego – wystający korzeń, o który możesz się potknąć, czy ostre zbocze, z którego spadniesz.
 3. Ćwicz umysł – to on jest narzędziem intuicji, szczególnie prawa półkula. Ucz się na pamięć wierszy czy listy zakupów albo zacznij uczyć się obcego języka.
 4. Zrób sobie burzę mózgu – jeżeli masz jakąś decyzję do podjęcia zapisz wszystkie „za” po jednej stronie, a wszystkie „przeciw” po drugiej, a następnie prześpij się z pytaniem. Pisanie aktywuje twórczą stronę umysłu, a tym samym ułatwia przyjście intuicji. Twoja intuicja będzie szukać odpowiedzi na zadane pytanie podczas snu.
 5. Świadomie przywołuj intuicję i wydaj jej konkretne polecenie, np. „decyzję muszę podjąć do jutro do godziny 14:00”, a następnie zapomnij o sprawie. Twoja intuicja będzie pracować jakby w tle, a racjonalny umysł nie będzie wpływać na jej odbiór.
 6. Pozwól sobie na działania pod wpływem intuicji, ale zachowaj ostrożność. Szczególnie na początku może być ci ciężko rozróżnić podszept intuicji od rozbujałej wyobraźni, dlatego zacznij od małych decyzji. Możliwe, że nieodparta chęć wyjechania do obcego kraju i porzucenia dotychczasowego życia to tylko nieuświadomione pragnienie odwrócenia się od swoich problemów, a nie podszept intuicji. Takie ważne decyzje odłóż do czasu, kiedy już nauczysz się odróżniać podpowiedzi intuicji.
 7. Musisz naprawdę spodziewać się przyjścia intuicji i pragnąć, żeby cię odwiedziła – zawsze wsłuchuj się w pierwszą myśl lub uczucie. Jeżeli później pojawią się wątpliwości, to pewnie są reakcją racjonalnego umysłu, który boi się zmian.

Początkowo możesz czuć się niepewnie – niemal od zawsze mówiono nam, by słuchać głosu rozsądku i to właśnie robiliśmy. Jednak szybko zobaczymy jak dobroczynne mogą być efekty korzystania z intuicji i natychmiast poczujemy się pewni i przepełnieni siłami wszechświata.

Written by krzysztofj