Błękitny ocean w rozwoju osobistym

Jeżeli chcesz, możesz nakłonić swój mózg do osiągania sukcesu. W tym celu nie wystarczy pozbyć się dawnych złych nawyków, ale trzeba je zastąpić nowymi. Dlaczego? Ponieważ starając się pozbyć niechcianych nawyków jeszcze bardziej koncentrujemy się na nich i tylko wzmacniamy połączenia nerwowe, które są za nie odpowiedzialne. Wyjściem z tego błędnego koła jest okreslenie nowych, pozytywnych nawyków, które sprawią, że w naszym mózgu powstaną nowe połączenia nerwowe.

Zanim przystąpisz do tego zadania, warto uzmysłowić sobie, że nasz mózg uwielbia schematy. Inaczej nie mógłby funkcjonować – wyobraź sobie, że za każdym razem kiedy idziesz do pracy, zastanawiasz się, jak powinieneś zareagować na widok każdej spotkanej osoby. Albo że za każdym razem musisz powtarzać sobie w myślach: najpierw prawa noga, następnie lewa, znowu prawa itd. Oczywiście, nie mógłbyś funkcjonować w taki sposób.

Podczas gdy z punktu widzenia ewolucji schematy w naszym myśleniu są bardzo przydatne, to mogą hamować nasz rozwój osobisty. Mianowicie, mózg nie potrafi oddzielać dobrych nawyków od złych i jeżeli nauczymy go, że trzeba coś robić codziennie, to właśnie tak będzie robić. Co więcej, nasz mózg kocha status quo, co oznacza, że ma pewien obraz świata i w świecie szuka potwierdzenia swoich uprzedzeń, a nie ich naruszenia. Czasem oczywiście pojawiają się ludzie, którzy patrzą na świat bez schematu – to oni zazwyczaj są największymi wynalazcami, czy szerzej twórcami (np. literatami), którzy wprowadzają reformy do różnych sfer życia, często niezrozumiani przez otoczenie.

Oczywiście, nie oznacza to, że zmieniając swój sposób myślenia umrzemy jako niezrozumiani przez świat wizjonerzy. Można to wykorzystać również na mniejszą skalę. Opisana niżej metoda powstała najpierw w odniesieniu do przedsiębiorstw i nazywa się ją „strategią błękitnego oceanu”.

Wyobraź sobie czerwony ocean, na którym statki-firmy są ściśnięte i żeby zająć więcej miejsca muszą walczyć ze sobą i inwestować w to wiele środków i wysiłku. Czerwony ocean symbolizuje obecny rynek. Po niebieskim oceanie żeglują pojedyncze statki-firmy nowoczesne i kreatywne. Nie muszą walczyć z innymi firmami, ponieważ nie mają konkurencji. Błękitny ocean reprezentuje to, co jeszcze na rynku nie istnieje. Oznacza to, że aby wygrać z konkurencją należy przestać z nią walczyć poprzez skupieniu się na jakości i wartościach, z których nie korzystają inni.

Taka technika, zarówno w odniesieniu do firm, jak i rozwoju osobistego, składa się z czterech etapów.

1.Eliminacja

Pomyśl o rzeczach, które robisz codziennie czy niemal codziennie, ale które wcale nie przynoszą żadnych efektów. Eliminacji przede wszystkim powinno podlegać samo skupianie się na problemie: zamartwianie się nadwagą jeszcze nikomu nie pomogło schudnąć, a żałowanie, że nie jest się bardziej pewnym siebie nie pokona nieśmiałości.

2.Redukcja

Są pewne czynności, które niby przybliżają nas do upragnionego celu, ale w rzeczywistości stosunek nakładu pracy do osiąganych korzyści jest bardzo mały. Czy studia rzeczywiście przybliżają cię do znalezienia wymarzonej pracy? A może oglądanie telewizji przez pięć godzin dziennie jednak wcale nie pomoże ci być bardziej pewnym siebie? Nie chodzi o to, by te działania całkowicie wykluczyć ze swojego życia, ale żeby zredukować je do sensownego poziomu.

3.Ulepszenie

Skoro już zredukowaliśmy czas i energię, które wcześniej „marnowaliśmy” na mało istotne dla naszego sukcesu czynności, powinniśmy zainwestować powstałą w ten sposób nadwyżkę w te czynności, które przybliżają nas do celu. Zanalizuj, co wcześniej pomagało ci w osiągnięciu sukcesu i co może przydać się teraz. Skoro zamiast kilku godzin przed telewizorem spędzasz pół godziny, to resztę czasu możesz zainwestować w spacer, który pomoże zrzucić ci zbędne kilogramy albo kurs języka, którego znajomość zapewni ci awans.

Zastanów się, czego pragniesz, co jest twoim celem. Skup się na konkretach, np. „pracować na konkretnym stanowisku”, a nie „odnosić więcej sukcesów w pracy”. Na skali od 0 do 10 zaznacz gdzie obecnie się znajdujesz: 0 oznacza, że nie masz w najmniejszym stopniu tego, czego pragniesz (np. w ogóle nie pracujesz w zawodzie), podczas gdy 10 to spełnienie celu całkowicie. Zastanów się gdzie jesteś teraz i jeśli wybierzesz liczbę większą niż 0 pomyśl, w jaki sposób udało ci się zajść tak wysoko.

4.Kreacja

To ostateczny i najważniejszy krok do spełnienia naszego celu i tworzenia naszego życia. Świadomość osiągnięcia sukcesu dzięki własnym wysiłkom ładuje nasze akumulatory i sprawia, że mamy jeszcze więcej energii na wprowadzanie pozytywnych zmian w naszym życiu. Możemy tworzyć nową jakość naszego życia, nasze wybory i opinie zaczynają się różnić od tego, co robiliśmy dotąd.

Written by krzysztofj